Alexandria-Washington Lodge No. 22

OFFICERS
OF ALEXANDRIA-WASHINGTON LODGE No. 22

Worshipful Master

Mark Wayne Underwood, PDDGM

"Sit Lux Et Lux Fuit"

Email: master@aw22.org

137th Worshipful Master of Alexandria-Washington Lodge

101 Callahan Dr., Alexandria, Va. 22301-2751


2018 Officers
2018 Officer Line
Name Station
Nikola N. Nikolov Senior Warden
Jeffery Lynn Janies Junior Warden
Michael Lee Bailey, PM Treasurer
Granville Clayton "Jack" Canard, PDDGM
jackcanard(at)gmail.com
5501 Seminary Road
#1903-S
Falls Church, VA 22041-3910
Secretary
Daniel Elias Froggett, PM Senior Deacon
Konstantin V. Boyko Junior Deacon
Terry Lee Gigure, PM Chaplain
Michael T. Huff Senior Steward
Douglas J. Snow Junior Steward
Daniel Martin Clark, PM Marshal
Dimitar Gueorguiev "Dimitry" Mavrov Musician
Frank C. Schwartz Tiler

Board of Trustees
Meets quarterly by prior agreement
All members of Alexandria-Washington Lodge are invited
Joshua David Adler, PM 2018
Kerry D. Kirk 2019
Heber Charles Willis III, PM 2020
Stephen J. Pezzetti, PM 2021
Daniel Martin Clark, PM 2022

Committee on Archives
Meets quarterly by prior agreement
All members of Alexandria-Washington Lodge are invited
Ralph Olson 2018
Philip John Hays, PM 2019
Jesse Thomas "Tom" McMahan, PM 2020
James Berkley Stone, PM 2021
The Master, Wardens and GWMNM Representative for AW-22 are members

Committee on Scholarships and Educational Activities
Meets quarterly by prior agreement
All members of Alexandria-Washington Lodge are invited
Michael Paul Bible, PM 2018
David Gabriel Bella 2019
Philip Niemann Rhodes, PM 2020
The Master, Wardens and Treasurer are members

Committee on Transportation
Terry Lee Gigure, PM (Chairman)
Douglas J. Snow

Committee on Widows
Michael Joseph Mikolaitis (Co-Chairman)
James Berkley Stone, PM (Co-Chairman)

Committee on Membership
Daniel Elias Froggett, PM (Chairman)
James Berkley Stone, PM
Grant Graessle
Mark Wayne Underwood, WM, PDDGM
Terry Lee Gigure, PM
Tim Shrum

Committee on Fraternal Relations
Michael Paul Bible, PM (Chairman)
Terry Lee Gigure, PM
Tim Shrum
The Master and Wardens are members

Committee on Special Projects
Mark Wayne Underwood, WM, PDDGM (Chairman)
Nikola N. Nikolov
Jeffery Lynn Janies
Michael T. Huff
Granville Clayton "Jack" Canard, PDDGM
Michael Paul Bible, PM

Other Officer/Key Lodge Positions
Timothy Winkle Lodge Archivist
Daniel Elias Froggett, PM Assistant Archivist
Timothy Winkle Replica Lodge Room Custodian
Michael Paul Bible, PM GWMNM Representative
James McHenry Stevenson, PM Lodge Webmaster
Barry Constant Lodge Instructor of Work (LIW)
Ralph Olson Lodge Education Officer (LEO)
Robert George Watkins, Jr., PDDGM Lodge Masonic Home of Virginia (MAHOVA) Ambassador
Thomas Gayle Little, PM Chairman, Sick & Visitation Committee
Thomas Gayle Little, PM Lodge Blood Coordinator (LBC)
Douglas J. Snow Virginia Child Identification Program (VAChIP)
Michael Paul Bible, PM Lodge Security Officer

Names in red denote newly elected or appointed personnel.